Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z poetą Jakubem Kornhauserem.

W dn. 26 października humaniści naszego liceum podczas inauguracyjnego wyjazdu na UMCS mieli okazję spotkać się z Jakubem Kornhauserem - poetą, krytykiem literackim, tłumaczem a także autorem trzech tomów poetyckich, z których ostatni, „Drożdżowania”, zdobył nagrodą poetycką im.Wisławy Szymborskiej. I to właśnie temu dziełu zostało poświęcone całe spotkanie.


     Jakub Kornhauser posługuję się dość rzadko dziś spotykaną formą prozy poetyckiej, którą wykorzystał właśnie w tworzeniu „Drożdżowni”. Tomik jest zbiorem krótkich surrealistycznych opisów i opowiadań a inspiracją do jego stworzenia, jak przyznaje poeta, były jego wycieczki rowerowe, kultura żydowska, pogranicze snu, malarstwo oraz powojenna architektura krakowska. Kornhauser wypowiadając się o książce stwierdził, że budował ją po to, aby uwidocznić ziarnistość świata, jego budowę składającą się z pojedynczych elementów.
    ,,(..) te kamyczki zebrane razem tworzą jakąś całość, którą zaraz można przemeblować, przesunąć’’. Podczas wykładu, pan Jakub Kornhauser pokazał się jako człowiek zdystansowany do siebie, otwartego ale i ekscentryczny, z którego twórczością dobrze jest się zapoznać.
     Jednak główną atrakcją naszego spotkania było wspólne napisanie wiersza. Każdy z uczestników miał możliwość zapisanie jednego zdania na kartce, po czym zawijał ją i przekazywał dalej. Końcowy wynik naszej pracy miała okazję zaprezentować nasza szkolna koleżanka.  Przy odczytywania wiersza nie zabrakło śmiechu a kreatywność naszych uczniów, przerosła oczekiwania.  Polecamy „Drożdżownię”.

Agnieszka Matyjasek kl.1 humanistyczna